کاشت مو

 
 اگر شک دارید که یکی از موثرترین فاکتورها در زیبایی، موهای شما هستند، یک بار دل را به دریا بزنید و سر خود را به اصطلاح بتراشید! برخورداری از موهایی سالم و متراکم و پرپشت یک امتیاز محسوب می شود زیرا نه تنها می تواند شما را زیباتر کند بلکه باعث می شود سن شما کمتر از آن چیزی که واقعا هست، به نظر برسد. اگر موهای کم پشتی دارین و با درمان های دیگر نتیجه نگرفتین بهترین روش برای شما کاشت مو می باشد.

به همین دلیل، اغلب افراد به محض اینکه دچار ریزش مو می شوند، به پزشک متخصص مراجعه می کنند و یا از محلول ها و مکمل هایی که از ریزش مو جلوگیری می کند، استفاده می کنند.

با این وجود، گاهی طاسی سر دردسر ساز می شود و با هیچ روشی نمی توان موهای از دست رفته را بازآورد؛ اینجاست که کاشت مو می تواند کمک کننده باشد. به دلیل اهمیت زیاد این پروسه درمانی و استقبال زیاد مردم از آن، بر آن شدیم تا در این مقاله درخصوص کاشت مو اطلاعات مبسوطی را ارائه کنیم؛ پس تا انتها با کلینیک لبخند همراه باشید.

کاشت مو

کاشت مو به چه معناست؟

 کاشت مو در واقع یک نوع جراحی زیبایی است که در آن ریشه یا فولیکول موهای بخش هایی از بدن که نسبت به ریزش ارثی مقاومت بالایی دارند، به بخشی که مویی ندارد یا موهای در حال ریزش دارد، پیوند زده می شود. این روش را می توان یکی از بهترین راه ها برای ترمیم و بازیابی موهای از دست رفته به شمار آورد. این عمل جراحی امروزه به روش های نوینی برای بخش های مختلف بدن از جمله، سر، ابرو، ریش، مژه ها، سینه و حتی نواحی از پوست که دچار اسکار شده اند، کاربرد دارد. فولیکول ها یا همان ریشه های مو که در قسمت های مختلف بدن کاشته می شوند، برای همیشه ماندگار خواهند بود و دچار ریزش نمی شوند.

کاشت مو چگونه انجام می شود؟

 همان طور که پیشتر گفتیم، کاشت مو یک نوع عمل زیبایی است که در آن فولیکول های مو به بخش هایی از سر یا بدن که دچار ریزش مو دائمی شده اند؛ انتقال می یابد. به قسمت هایی از بدن یا سر که فولیکول ها از آن جا برداشته می شوند، در اصطلاح بانک مو و به بخش هایی از سر که فولیکول ها در آن جا پیوند زده می شوند، دریافت کننده مو گفته می شود.

مدت زمان این عمل زیبایی بستگی به وسعت ناحیه ای دارد که قرار است کاشت در آن انجام شود و این زمان می تواند ۴ تا ۸ ساعت به طول انجامد و در شرایطی که مناطق وسیعی دچار ریزش شده باشد، عملیات کاشت مو گاهی طی دو روز انجام می شود.

جراحی کاشت مو

در هر جلسه کاشت مو، معمولاً ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ گرافت مو پیوند زده می شود. عمل زیبایی کاشت مو بدون نیاز به بیهوشی و در اصطلاح، به صورت سرپایی انجام شده و تنها از بی حسی موضعی در نواحی بانک مو و نواحی دریافت کننده استفاده می شود. با این حال ممکن است پس از از بین رفتن اثر داروی بی حس کننده، شخص کمی دچار درد و سوزش در محل کاشت شود که البته این موضوع طبیعی است. همچنین فرد نیازی ندارد که پس از انجام این عمل، استراحت کند و می تواند فردای روز عمل، کارهای روزانه خود را از سر بگیرد. به طور معمول مدت زمانی در حدود ۳ تا ۵ ماه لازم است تا فولیکول های کاشته شده، شروع به رشد کنند. خوشبختانه درصد موفقیت عمل کاشت مو بسیار بالا و تا ۹۸ درصد است که این میزان به مهارت و تخصص جراح هم بستگی دارد.

مراحل کاشت مو

برای کاشت مو در ابتدا متخصص پوست فولیکول های سالم مو را از نواحی بانک مو بر می دارد. این کار معمولا به دو صورت انجام می شود، گاهی فولیکول های مو، همراه با یک نوار باریک از پوست سر به محل جدید منتقل می شوند و روش دوم هم این است که جراح فولیکول های مو را به صورت تک به تک و جداگانه از محل بانک مو برمی دارد و به محل مورد نظر منتقل می کند که طبیعتاً روش دوم زمان بیشتری را می طلبد ولی در این روش، از به وجود آمدن زخم های نواری شکل بر روی پوست سر جلوگیری به عمل می آید.

تکنسین های جراحی کاشت مو و همین طور متخصص این کار، فولیکول های برداشته شده و محل کاشت را آماده انجام عملیات می کنند و پس از اتمام کار هم، پوست سر به طور کامل بانداژ می شود و نکات مراقبت بعد از کاشت مو را به فردی که تحت این عمل قرار گرفته است، گوشزد می شود.

کاشت مو با تراکم بالا

 

روش های مختلف کاشت مو

 

کاشت مو به روش های مختلفی قابل انجام است که انتخاب هر یک از آن ها بر عهده جراح و با توجه به نیازهای بیمار صورت می گیرد. در ادامه به روش های مختلف کاشت مو اشاره خواهیم کرد:

  • روش FUT: یکی از قدیمی ترین روش های کاشت مو محسوب می شود. در روش FUT، فرد به طور کامل بیهوش می شد و سپس جراح، بخش هایی از پوست سر را که دارای فولیکول سالم مو بودند، جدا کرده و به قسمت های طاس سر پیوند می زد. این روش با عوارض زیادی مانند درد و خونریزی همراه بود و به همین دلیل منسوخ شد.
 
  • روش FIT: در این شیوه از کاشت مو هم، تارهای مو از نواحی بانک مو برداشته شده و به نواحی طاس پیوند زده می شدند ولی این روش هم به واسطه نوع انجام آن، همراه با خونریزی و درد بوده و نیاز به تکرار جلسات و دوران نقاهت داشت و به همین دلیل دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.
 
  • روش BHT: روش BHT هم مانند روش FIT انجام می شد و تنها تفاوت این دو روش در این بود که در روش BHT، الزاماً فقط از فولیکول های موی سر برای ترمیم طاسی بخش هایی از آن استفاده نمی شد و فولیکول موهای مناسب دیگر نقاط بدن هم مورد استفاده قرار می گرفت ولی به دلیل اینکه عوارضی همچون روش FIT داشت، منسوخ شد.
 

گرافت مو

  • روش SUT: این روش را می توان یکی از پیشرفته ترین و بهترین روش های کاشت موی سر به حساب آورد که عوارض جانبی ناچیزی دارد و امروزه اغلب کلینیک های مجهز و به روز کاشت مو، مانند کلینیک کاشت موی لبخند، از این روش استفاده می کنند. در این روش، خبری از بیهوشی و یا خونریزی در حین جراحی نیست و در واقع فولیکول های مو، با استفاده از یک دستگاه فوق پیشرفته، از محل مورد نظر برداشته می شوند و به همین دلیل سرعت کار هم بسیار بالاست تا جایی که می توان تا ۱۴۰۰۰ تار مو را در قسمت های طاس سر کاشت.
 
  • روش میکروفیت یا Micro fit: کاشت مو به روش میکروفیت هم یکی دیگر از روش های جدید و پیشرفته این عمل زیبایی است. در این روش گرافت های مو توسط میکرو موتورهای اتوماتیک از نواحی به اصطلاح بانک مو، استخراج می شوند و سپس با استفاده از دستگاهی تحت عنوان ایمپلنتر کاشته می شوند؛ به همین دلیل، در این شیوه از کاشت، هیچ برش و جراحی انجام نمی شود. در صورتی که از این روش برای کاشت مو استفاده شود، نتیجه کار، تراکم زیادی خواهد داشت و در اصطلاح انتظار موهای پرپشت و بلندی را خواهیم داشت، به همین دلیل، گفته می شود که روش میکروفیت برای خانم ها مناسب تر است.این روش نیز در کلینیک لبخند انجام میشود.
 
  • روش سوپر ترکیبی: این روش زمانی کاربرد دارد که پزشک متخصص شما دریابد که نواحی بدون مو یا طاس سر بیمار بسیار گسترده است و نمی توان تنها با استفاده از یکی از روش های موجود، آن را ترمیم کرد. در این روش، برخلاف روش ترکیبی، متخصص فولیکول های مورد نیاز را از قسمت های مختلف بدن بیمار بر می دارد. نواحی همچون قسمت های پایین ریش  و قفسه سینه معمولاً بانک موی خوبی برای این روش محسوب می شوند. در روش سوپر ترکیبی، جراح متخصص، ابتدا با استفاده از روش کاشت موی FUT، از نواحی مورد نظر به صورت نواری، فولیکول موها را برداشت می کند و پس از آن با استفاده از روش SUT، آن ها را در ناحیه دریافت کننده می کارد. در روش سوپر ترکیبی، متخصص می تواند تا ۵۰۰۰ گرافت مو هم برداشت کند.
 
  • روش سوپر FUE: روش سوپر FUE هم یکی دیگر از روش های نوین کاشت مو محسوب می شود و با استفاده از روش FIT پایه گذاری شده است. البته معایبی که در روش FIT وجود دارد دیگر در روش سوپر FUE دیده نمی شود و همین مساله این شیوه کاشت را تبدیل به یک روش کم تهاجمی، کم خطر و با عوارض جانبی ناچیز بدل کرده است و به همین علت این روش امروزه، در بسیاری از کلینیک های کاشت مو مانند کلینیک لبخند مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش گرافت های مو با استفاده از یک تیغ جراحی کوچک برداشته می شوند و به همین دلیل نیازی به انجام برش‌های عمیق و بخیه نیست و بیمار پس از انجام عمل کاشت مو با این روش، دچار درد و خونریزی نخواهد شد. از جمله مزایای روش سوپر FUE می توان به استفاده از اسکن کامپیوتری به منظور یافتن فولیکول‌ های مقاوم، کاهش خطای جراحی، کاهش زمان جراحی و دوره بهبود سریع اشاره کرد.

  • روش DHI: به این روش کاشت مو، کاشت موی مستقیم هم گفته می شود که به روش FUE شباهت زیادی دارد. در این روش، استخراج یا برداشت فولیکول های مو و همچنین کاشت آن ها به صورت هم زمان انجام می شود. نتیجه عمل کاشت مو با این روش مادام العمر است و معمولاً عمل با این روش در یک جلسه و بدون نیاز به تیغ جراحی قابل انجام است. روش DHI در صورتی که در یک کلینیک فوق حرفه ای مانند لبخند و زیر نظر متخصصان کار انجام شود، نتایج چشمگیری خواهد داشت و بسیار رضایت بخش خواهد بود.
 
قبل و بعد از کاشت مو
 

بهترین و مدرن ترین روش کاشت مو

 

حال که با روش های مختلف کاشت مو آشنا شدیم، شاید این سوال برای شما پیش بیاید که بهترین روش کاشت مو کدام است؟ به منظور پاسخ به این پرسش، ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که بهترین روش به وضعیت نواحی مورد نظر شما برای کاشت و همین طور نظر جراح متخصص بستگی دارد. با این وجود به طور کلی می توان گفت که روش SUT بهترین و جدیدترین روش کاشت مو است. در این روش، کلیه مراحل استخراج و کاشت موها به کمک دستگاه های پیشرفته انجام می شود که همین امر نه تنها می تواند پروسه کاشت مو را تسریع بخشد، بلکه کمترین عوارض را به جای خواهد گذاشت.

از سوی دیگر، روش میکروفیت، بیشترین تراکم کاشت فولیکول های مو را به همراه دارد و به همین دلیل در بین خانم ها که علاقه مند به موهای پرپشت هستند و تمایل به بلند کردن موهای سر دارند؛ کاربردی تر است و طرفداران بیشتری دارد.

خدمات کاشت مو تهران

اگر به دنبال خدمات کاشت مو تهران هستید، مطمئناً می خواهید از میان ده ها کلینیکی که در این شهر اقدام به کاشت مو می کنند، بهترین آن ها را انتخاب کنید. کلینیک لبخند در این زمینه یکی از مراکزی است که با جرات خود را از بهترین ها می داند و شما می توانید با استفاده از خدمات مشاوره رایگان تخصصی، نه تنها از مراحل مختلف کاشت مو در این مرکز مطلع شوید، بلکه بهترین و مناسب ترین روش را با توجه به نیازهای فردی خود دریافت کنید.

سخن پایانی

 

ریزش مو به دلایل مختلفی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد؛ برخی از انواع ریزش مو موقتی هستند و می توان به راحتی با استفاده از انواع لوسیون یا داروهای موجود، موهای از دست رفته را بازیابی کرد؛ ولی برخی انواع دیگر از ریزش موها، دائمی و در مقابل درمان های کم تهاجمی و موجود، مقاوم هستند؛ معمولاً تنها راه درمان این نوع ریزش مو، کاشت مو است.

کاشت مو به روش های مختلفی قابل انجام است که SUT یکی از بهترین آن ها محسوب می شود با این حال انتخاب بهترین روش، به جراح متخصص شما بستگی دارد.